Leblebinin glisemik indeksi nedir

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Leblebinin glisemik indeksi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Herhangi bir kaynağa veya arkadaşlara başvurmadan önce, forumdaki diğer kullanıcıların konu hakkında deneyimlerini öğrenmek istiyorum. Leblebinin glisemik indeksi nedir? Diyetisyenler veya beslenme uzmanları tarafından leblebinin glisemik indeksinin nasıl hesaplandığını bilen varsa, lütfen açıklayabilir misin? Ayrıca, leblebinin glisemik indeksi ile ilgili diğer önemli bilgileri de paylaşırsanız çok sevinirim.

Tüm arkadaşların yardımını bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Leblebinin glisemik indeksi oldukça düşüktür. Tipik olarak 15-30 arasında değişir.

Leblebinin düşük glisemik indeksine sebebi şu şekilde açıklanabilir:

- Lif içeriği yüksektir: Leblebi yüksek posa ve lif içerir. Bu da karbonhidratların vücutta yavaş sindirilmesini sağlar.

- Protein içeriği yüksektir: Leblebi %20-25 arasında protein içerir. Protein sindirim sürecini yavaşlatır ve glisemik indeksi düşürür.

- Yağ içeriği yüksektir: Leblebi yağ oranı %50-55 arasındadır. Yağ da karbonhidratların sindirimini geciktirir.

- Etkili glisemik yükü düşüktür: Leblebinin toplam glisemik yükü düşüktür çünkü üründeki toplam karbonhidrat miktarı azdır. Bu da glisemik indeksi düşürür.

- İçeriğindeki şeker türü yavaş sindirilir: Leblebi içindeki şeker olan sahlep karbonhidratı sindirim yavaş olan polisakkaritlerdendir. Bu da glisemik endeksin düşük olmasını sağlar.

Sonuç olarak evet, leblebinin glisemik indeksi düşüktür. Pek çok sağlıklı beslenme programı ve özellikle diyabetli diyetlerinde yer alır. Düşük glisemik endeksli gıdalar kan şekeri dengesini destekler.

Yanıt yeterince açıklayıcıysa lütfen bunu belirtin, aksini ifade etmeniz durumunda detayları artırmaya devam edebilirim.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)