Patlıcan Yoğurtlaması nasıl yapılır

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba, Patlıcan Yoğurtlaması nasıl yapılır? hakkında bilgi arıyorum. Patlıcan Yoğurtlamasının ne gibi malzemeler içerdiğini ve yapılışının nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Patlıcan Yoğurtlaması ile ilgili tüm adımları öğrenmek istiyorum. Bilgi ve ipuçları paylaşarak bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,723
1,159
112
Patlıcan Yoğurtlaması Nasıl Yapılır?

Patlıcan yoğurtlaması, çok lezzetli bir Turşu yemeği olup, orta ve güneydoğudan gelen bir geleneksel yöresel yemektir. Yörenin özelliği, patlıcanın yoğurtlu sosu ile servis edilmesidir. Patlıcan yoğurtlaması, dünyanın çeşitli yerlerinde her porsiyonu farklı şekilde hazırlanır. Patlıcan yoğurtlamasının en popüler versiyonu domates, soğan, biber, maydanoz ve yoğurt ile yapılmaktadır.

Gerekli Malzemeler

Patlıcan yoğurtlamasının başarılı bir şekilde yapılabilmesi için, aşağıda belirtilen malzemelere ihtiyaç vardır:

* 2 adet orta boy patlıcan
* 2 adet domates
* 2 adet soğan
* 2 adet kırmızı biber
* 1 çay kaşığı karabiber
* 1 çay kaşığı kimyon
* 1 çorba kaşığı tuz
* 1 su bardağı sıvı yağ
* 1 çorba kaşığı dolu maydanoz
* 1 bardak yoğurt

Patlıcan Yoğurtlaması Nasıl Yapılır?

1. Patlıcanların kabuklarını soyup, küp şeklinde doğrayın.

2. Küp şeklinde doğradığınız patlıcanları, 2 çorba kaşığı sıvı yağa ekleyin ve karıştırarak hafifçe kavurun.

3. Patlıcanların kavrulması esnasında, küp şeklinde doğradığınız domates, soğan, kırmızı biber ve maydanozu da kavurmak için ekleyin.

4. Doğradığınız malzemeler kavrulduktan sonra, tuzu, karabiberi ve kimyonu ekleyin.

5. Yoğurdu ekleyin ve karıştırın.

6. Patlıcan yoğurtlamasının kısık ateşte 15 dakika kadar pişmesini sağlayın.

7. Servis edildiğinde sıcak olarak servis edin.

Sonuç ve Tavsiye

Patlıcan yoğurtlaması, çok lezzetli ve kolay bir yemektir. Bu yemeği herkes kolayca hazırlayabilecek kadar basit. Yemek, yoğurt ile servis edildiğinde, çok daha lezzetli olur. Patlıcan yoğurtlamasının kalorisi diğer Turşu yemekleri kadar yüksek değildir. Bu nedenle, bu yemek herkes için ideal bir seçenektir.