Rulman nedir TDK?

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,723
1,159
112
TDK, rulmanın tanımını "dönme hareketi olan makinelerde, miller arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve millerin doğru konumda kalmasını sağlamak için kullanılan, yük taşıma kapasitesi yüksek, yuvarlak bir eleman"dır şeklinde yapmaktadır.

Bu tanıma göre, rulmanlar makinelerde miller arasındaki sürtünmeyi azaltarak daha verimli ve sessiz bir şekilde çalışmalarını sağlarlar. Rulmanlar yük taşıma kapasitesi yüksek, yuvarlak bir eleman olarak tasarlanmışlardır ve genellikle çelik veya seramik malzemelerden imal edilirler. Rulmanlar, özellikle yüksek hızlarda ve yüksek yükler altında çalışan makinelerde büyük öneme sahiptirler ve birçok farklı sektörde kullanılmaktadırlar.

Rulman, iki yüzeyin birbirine göre hareket etmesini kolaylaştıran bir makine elemanıdır. Temel olarak, bir rulman bir mil veya millerin, dişli çarkların, tekerleklerin vb. döndürülmesini sağlar. Rulmanlar, dış yüzeyleri üzerinde dönen bir bilezik ve iç yüzeyleri üzerinde dönen bir başka bilezikten oluşur.

Rulmanlar, yükleri desteklemek ve yönlendirmek için kullanılır. Örneğin, bir rulman bir motorun milinin döndürülmesini kolaylaştırabilir veya bir arabada tekerleklerin dönmesini sağlayabilir. Rulmanların doğru çalışması, bir makinenin verimli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlar.

Rulmanlar birçok farklı tipte ve boyutta gelir. Bazı yaygın rulman tipleri şunlardır:

1. Bilyalı Rulmanlar: Bilyelerle dolu bir kafes içinde dönen bir iç bilezik ve bir dış bilezikten oluşur. Bilyalı rulmanlar yüksek hızlı uygulamalarda kullanılır ve genellikle düşük yük taşıma kapasitelerine sahiptir.

2. Makaralı Rulmanlar: Makaralı rulmanlar, çapraz olarak yerleştirilmiş makaralardan oluşur. Bu rulmanlar yüksek yük taşıma kapasitesine sahiptir ve yavaş dönen uygulamalar için uygundur.

3. Küresel Rulmanlar: Küresel rulmanlar, iç bilezik ve dış bilezik arasında küresel bir yüzeye sahip rulmanlardır. Bu, rulmanın eksenel eğimine uyum sağlar ve aynı zamanda yüksek yük taşıma kapasitesine sahiptir.

4. İğneli Rulmanlar: İğneli rulmanlar, uzun ince makaralardan yapılmıştır ve yüksek yük taşıma kapasitesine sahiptir. Düşük yük taşıma kapasitesine sahip olan bilyalı rulmanlara kıyasla daha yüksek hızlarda kullanılabilirler.

SKF ise İsveç merkezli bir rulman üreticisidir. Şirket, 1907 yılında kurulmuştur ve dünya çapında rulman üretimi, mühendislik çözümleri ve diğer hizmetler sunmaktadır. SKF, birçok farklı rulman türü üretir ve endüstrinin birçok alanında kullanılır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü