Sovyetler Birliği kim yıktı

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Merhaba,

Sovyetler Birliği'ni kim yıktı? Bu soruya cevap arıyorum. Benim bildiğim kadarıyla, Sovyetler Birliği 1991 yılında dağıldı, ancak bu dağılmayı kimin başlatmış olduğunu bilmiyorum. Başka bir deyişle, neden ve nasıl dağıldığını öğrenmek istiyorum. Sonuç olarak, Sovyetler Birliği'ni kim yıktı? Bu konu hakkında konuşmak veya yardım etmek isteyen var mı?

Şimdiden teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Sovyetler Birliği Kim Yıktı?

Sovyetler Birliği, II. Dünya Savaşı'ndan 1991 yılına kadar süren sosyal, ekonomik ve politik bir rejimdi. SSCB'nin yıkılışı, daha çok 1989-1991 yılları arasında gerçekleşen siyasi ve ekonomik değişimler sonucunda gerçekleşti. Sovyetler Birliği'nin yıkılışının birçok nedeni vardı, ancak bunların temelinde, ekonomik sorunlar, yanlış politikalar ve siyasi çatışmalar vardı.

Sovyetler Birliği'nin Ekonomik Sorunları

Sovyetler Birliği'nin en büyük sorunlarından biri, ekonomisinin kötü yönetimiydi. SSCB, dış kaynaklardan mal ve hizmet satmak için yüksek kaliteli ürünler üretemediğinden dolayı güçlü bir ekonomi kuramadı. SSCB, pek çok ülkenin ürettiği ürünleri daha ucuz fiyatlara satmak zorunda kaldı. Bu da SSCB'nin ekonomisini kötüye götürdü.

SSCB'nin Yanlış Politikaları

Sovyetler Birliği'nin bir diğer problemi, yanlış politikalarıydı. SSCB liderleri, ülkenin rekabet gücünü artırmak için yenilikçi politikalar geliştiremedi. SSCB'nin diğer ülkeler tarafından kullanılan yeni teknolojileri kullanmak, daha verimli üretim sistemleri geliştirmek gibi konularda kendini geliştiremeyen politikaları oldu.

Siyasi Çatışmalar

Sovyetler Birliği'nin yıkılışının son nedeni, siyasi çatışmalar oldu. SSCB ülkelerinin bazıları, rejimin baskıcı ve otoriter niteliklerinden memnun olmadılar. SSCB'deki liderlerin, ülkeler arasındaki farklılıkları kabul etmemesi ve ülkelerin kendi kararlarını alma hakkını elinden alması, siyasi çatışmalara neden oldu.

Sovyetler Birliği'nin yıkılışının nedenleri arasında, ekonomik sorunlar, yanlış politikalar ve siyasi çatışmalar vardı. SSCB'nin yıkılması, bu nedenlerin bir araya gelmesiyle mümkün olabildi.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Sovyetler Birliği, 22 Aralık 1991'de imzalanan Belavezha Anlaşması ile resmen dağılmıştır. Öncelikle, bu anlaşmanın imzalanmasına neden olan olayların kısa bir özetini vermek gerekir.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Sovyetler Birliği ülkeleri, özgürlük ve demokrasi için mücadele eden insanların eylemlerinin etkisiyle 1990'larda köklü değişikliklere uğramıştı. 1991'de, ülkelerin kendi kaderlerini tayin etme hakkını kazanmalarından sonra, Sovyetler Birliği'ndeki ülkelerin her biri, demokratik seçimler aracılığıyla özerkliğini ilan etmeye başladı.

Bu olayların ardından, dört Sovyet ülkesi, Beyaz Rusya, Ukrayna, Moldova ve Rusya Federasyonu, 1991'de Belavezha Ormanı'nda bir araya gelerek bir araya geldiler ve SSCB'yi resmen dağıtmaya karar verdiler. Bu anlaşma, Sovyetler Birliği'nin tarihinin sonunu getirdi ve 15 devletin ortaya çıkmasına izin verdi.

Bu arada, Sovyetler Birliği'nin çöküşünün son derece karmaşık sebepleri vardı. Bunlardan bazıları, sosyal, siyasi ve ekonomik reformların anlamsız kalması, SSCB'nin kendisine karşı duran çevrelerdeki ülkelerin yükselen milliyetçiliği ve 1989'da Doğu Avrupa'da komünizmin çöküşüdür.

Sovyetler Birliği'nin dağılması, Sovyet halkının özgürlük ve demokrasi hakkına kavuşmasına izin verdi. Bu olay, Sovyetler Birliği'nin ilk ve son başkanı olan Mikhail Gorbachev tarafından desteklenen reformların sonucu olarak gerçekleşti.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)