3289 sayılı kanun nedir

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba, 3289 sayılı kanun hakkında bilgim olmadığından yardım istiyorum. İlgili kanunun ne olduğunu, ne amaçla kullanıldığını ve ülkemizde geçerli olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Hiçbir kaynağım yok, bu nedenle özellikle bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Lütfen, 3289 sayılı kanun hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
3289 Sayılı Kanun Nedir?

3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 15. maddesinde öngörülen, “Türkiye Cumhuriyeti’nde demokratik, laik, sosyal hukuk devleti” yönetim şeklinin uygulanmasını sağlamak amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm yurttaşlarına birçok hak ve özgürlük tanıyan ile Türkiye Cumhuriyeti’ne özgü bir hukuka sahip olmasını sağlayan bir kanun olarak tanımlanır. Kanun, Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanan hukuk sisteminin temelini oluşturur ve ülkenin hukuk sisteminin temelini oluşturan birçok kurallar içerir.

3289 Sayılı Kanunun Özellikleri Nelerdir?

3289 sayılı kanun, insan haklarının korunması, yurttaşların hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması, vatandaşların özgürce ifade edebilmesi, yargı sürecinin adil ve hızlı bir şekilde işlememesi, kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliğinin güvence altına alınması gibi pek çok önemli konuyu düzenleyen bir kanundur. Ayrıca, kanun, eşitlik ilkesini, bağımsız yargı ilkesini, özel mülkiyet hakkının korunmasını, özel yaşamın gizliliğinin güvence altına alınmasını ve çeşitli kamu hizmetlerinin yürütülmesini de içerir.

3289 Sayılı Kanunun Yürürlükteki Yeni Değişiklikleri Nelerdir?

3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndaki değişikliklerden ötürü son zamanlarda yürürlükte yeni değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler arasında; kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuatın güncellenmesi, vatandaşların özel yaşamının gizliliğinin korunması, yabancıların haklarının korunması, tarafsız yargı mekanizmalarının oluşturulması ve her bireyin haklarının korunması gibi önemli konular yer almaktadır.

Sonuç
3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanan hukuk sisteminin temelini oluşturan, yurttaşların hak ve özgürlüklerini güvence altına alan ve çeşitli kamu hizmetlerini yürütmeyi sağlayan bir kanundur. Kanunun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndaki değişiklikler sonucunda yürürlükteki yeni değişiklikleri arasında; kişisel verilerin korunması, vatandaşların özel yaşamının gizliliğinin korunması, yabancıların haklarının korunması, tarafsız yargı mekanizmalarının oluşturulması ve her bireyin haklarının korunması gibi konular yer almaktadır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,005
517
0
3289 Sayılı Kanun, Türk Bankalar Birliği'nin (TBB) kurulmasını ve üyelerinin bu kuruluşa katılmasını düzenleyen kanundur. Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Bankalarının, kredi kuruluşlarının ve diğer finansal kuruluşların faaliyetlerini düzenleyen Türk Bankalar Birliği'nin kuruluşuna ilişkin temel kuralları sağlamaktadır.

Kanun, Türk Bankalar Birliği'nin özelliklerini, kuruluş amaçlarını, denetim faaliyetlerini, üyelerin katılımını ve işleyişini belirlemektedir. Ayrıca, üyelerin sorumluluklarını, vergi ve diğer kuralların uygulanmasını ve bu kuruluşun denetim faaliyetlerini kapsamaktadır.

Kanunun amacı, Türk Bankalar Birliği'nin kuruluşuna ilişkin temel kuralları sağlamak ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların çalışmalarını düzenlemektir. Böylece, bu kuruluşların uyumlu bir şekilde faaliyet göstermesi sağlanmış olur. Ayrıca, 3289 Sayılı Kanun, tüketicilerin bankalardan alacakları hizmetlerin kalitesini ve güvenliğini artırmak için gerekli kuralları öngörmektedir.

• Love
Reactions: Gulhan and Ayten

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,592
1,031
15
Türkiye Anayasası'nın 83. Maddesi, 3289 sayılı kanunu tanımlamaktadır. 3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümetin finansal sorunlarını çözmek için kurulan bir tür fon olan Cumhuriyet Hazinesi'nin kurulmasını ve yönetimini öngörmektedir.

Kanunun ilk maddesine göre Cumhuriyet Hazinesi, hükümetin bütçe açıklarını veya diğer finansal eksikliklerini kapatmak için gerekli olan kaynakları üretmek için kurulmuştur. Kanunun diğer maddelerinde, Cumhuriyet Hazinesi'nin hangi kurumlarla işbirliği yapacağı, ne tür mali işlemler yapabileceği ve hangi amaçlara harcama yapabileceği açıkça belirtilmektedir.

3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümetin mali yükümlülüklerini karşılamak için gerekli olan kaynakların sağlanmasını amaçlamaktadır. Kanun, hükümetin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir kaynak olarak Cumhuriyet Hazinesi'ni kurmaktadır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının değiştirilmesi hakkındadır. Anayasa, ülkenin temel yasasıdır ve toplumun temel ilkelerini ve kurallarını içermektedir. Bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 18. maddesinde öngörülen değişiklikleri kapsamaktadır.

3289 sayılı kanun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 18. maddesinin değiştirilmesi ile ilgili olarak çıkarılmıştır. Bu madde, anayasanın değiştirilmesini düzenler. Esas olarak, bu değişikliklerin gerçekleşebilmesi için üçte iki çoğunluğunu sağlamak gerekir. Türkiye'deki genel seçimlerde seçilen yüzde şeyi oluşturan milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülecek ve kabul edilecek değişiklikleri onaylamakla yükümlüdür.

3289 sayılı kanun ile, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 18. maddesinde, başkan seçimi, milletvekillerinin seçim süresinin uzatılması ve seçim için gerekli koşulların değiştirilmesi gibi konuların değiştirilmesine izin verilmiştir. Aynı zamanda, bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 18. maddesinde öngörülen değişikliklerin yanı sıra, diğer değişiklikleri de kapsamaktadır.

3289 sayılı kanun, ülkenin demokratikleşmesi ve kalkınması amacıyla çıkarılmıştır. Bu kanun, gelecekte Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının farklı konuları hakkında da değişiklikler yapılmasına izin verecek şekilde düzenlenmiştir. Böylece, Türkiye'de demokrasinin güçlenmesi ve ülkenin kalkınması için gerekli olan değişiklikler gerçekleştirilebilecektir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Türkiye Cumhuriyeti'nde 3289 sayılı kanun, özellikle çocukların cinsel istismarını önlemek ve çocukların cinsel istismarına maruz kalmalarının önlenmesi amacıyla kabul edilen bir kanundur. 3289 sayılı kanun, cinsel istismara maruz kalan çocukların haklarının ve çocukların güvenliğini korumak için çeşitli tedbirlerin alınmasını öngörmektedir.

Kanunda, cinsel istismarın çocuklar üzerinde etkileri, cinsel istismarın suç olarak nitelendirilmesi, cinsel istismar suçunda sorumlu kişilerin cezalandırılması, çocukların cinsel istismarının önlenmesi için alınacak önlemler ve cinsel istismarın kurbanlarına sağlanacak hukuki koruma gibi konulara yer verilmektedir. Ayrıca, kanun, cinsel istismara karşı önlemleri almak için çocukların ve yetişkinlerin eğitilmesi konusunda da önemli hükümler içermektedir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Türkiye Cumhuriyeti’nin Yükseköğretim Kanunu olarak bilinen 3289 sayılı kanun, üniversite ve diğer yükseköğretim kurumlarının nasıl yönetileceğini, öğrencilere sağlanacak hizmetlerin niteliğini ve standartlarını belirlemek için yürürlükte olan bir mevzuattır. Bu kanun, üniversite ve diğer yükseköğretim kurumlarının niteliklerini, öğrenci-öğretim üyesi ilişkilerini ve öğrencilerinin haklarını güvence altına almak için çeşitli düzenlemeler içermektedir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
3289 Sayılı Kanun, öğrencilerin eğitim haklarını düzenleyen bir kanundur. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında öğrencilerin eğitime erişim, eğitim hakları ve eğitimin niteliği ile ilgili çeşitli düzenlemeler kapsamında yer almaktadır. Kanun, öğrencilerin eğitim haklarının korunmasının önemine vurgu yapmakta ve bu hakların eğitim sisteminde etkin bir şekilde kullanılmasının sağlanmasını amaçlamaktadır.

Bu kanun ile öğrencilerin eğitim haklarının güvence altına alınmasının yanı sıra, öğrencinin eğitim sürecinin her aşamasında özgürce karar verebilmesi ve özerk bir şekilde öğrenme sürecinde yer alabilmesi amaçlanmaktadır. Kanun, öğrencilerin eğitim haklarının korunmasının yanı sıra, öğrencinin eğitim sürecinde kendisine yönelik özgürlüklerinin tanınmasını amaçlamaktadır. Özet olarak, 3289 Sayılı Kanun, öğrencilerin eğitim haklarının korunmasının yanı sıra, eğitim sürecindeki özgürlüklerinin tanınmasını amaçlamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)