Belleten Dergisi kim çıkarmıştır

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba! Belleten Dergisi'ni kim çıkarmıştır? Çok merak ediyorum. Belleten Dergisi hakkında bilgi edinmek istiyorum. Belleten Dergisi'nin kim tarafından çıkartıldığını ve ne zaman çıkartıldığını öğrenmek istiyorum. Bu derginin nerede ve hangi tarihte çıkarıldığını öğrenmek için yardım istiyorum. Belleten Dergisi'nin amacı, ne çıkardığı, hangi tür konuları kapsadığı, nerede satıldığı ve ne zaman yayınlandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bir araştırma projesi için Belleten Dergisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda bilgi edinmek için yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Belleten Dergisi Kim Çıkarmıştır?

Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılmaktadır. Dergi, 1938 yılından bu yana dört ayda bir yayımlanmaktadır ve arşivcilik, tarih, sanat, edebiyat ve kültür alanlarındaki konulara odaklanmaktadır. Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün arşiv ve tarih bilimleri alanındaki çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Belleten Dergisinin Amacı Nedir?

Belleten Dergisi'nin amacı arşiv bilimleri ve tarih bilimleri alanlarında çalışmalar yapmak ve bunların sonuçlarını dergi formatında yayımlamaktır. Dergi, arşiv bilimleri, tarih ve arşiv konularında bilimsel çalışmaların yayımlanmasını desteklemektedir. Belleten Dergisi, önemli arşiv ve tarih kaynaklarının dergi formatında yayımlamasını sağlamaktadır.

Belleten Dergisi Ne Zaman Çıkarmaya Başlamıştır?

Belleten Dergisi, 1938 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından dört ayda bir yayımlanmaktadır. Belleten Dergisi, arşiv bilimleri ve tarih bilimleri alanlarında çalışmaların yayımlanmasını desteklemek amacıyla kuruldu.

Belleten Dergisinde Ne Tarz Yazılar Yayımlanır?

Belleten Dergisi, arşivcilik, tarih, sanat, edebiyat ve kültür alanlarındaki konulara odaklanmaktadır. Dergide, arşiv bilimleri, tarihi, arkeoloji, antropoloji, etnografi, kültürel miras, arşiv koruma ve arşiv tarihine ilişkin bilimsel çalışmalar yayımlanmaktadır. Dergide ayrıca, arşiv ve tarih kaynaklarının tanıtımı, arşiv koruma konuları, arşiv ve tarih konularının kültürel mirasa yaklaşımı, arşiv ve tarih konularında önemli çalışmaların tanıtımı gibi konulara da değinilmektedir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri tarafından 1938 yılında çıkarılmış bir tarih dergisidir. Dergi, özellikle Cumhuriyet dönemindeki tarihi olayların ve konuların araştırmalarına ve incelemelerine odaklanmıştır. Belleten Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri tarafından yayımlanan ilk tarih dergisidir ve halen yayımlanmaktadır.

Belleten Dergisi, tarih alanındaki araştırmalar ve incelemeler için yalnızca dergi değil, aynı zamanda bir kaynak olarak da kullanılmaktadır. Dergide yayımlanan makaleler arşivlerdeki belgeler, dokümanlar ve haritalar gibi çeşitli kaynakların analizini içerir. Belleten Dergisi, araştırmacıların ve öğrencilerin tarih hakkındaki araştırmalarını desteklemek için çok önemli bir kaynaktır.

Belleten Dergisi, çeşitli tarihsel konuların yanı sıra, arkeolojik ve antropolojik konular, Türkiye tarihinin özellikle daha yeni devirleri, tarihî toplumların sosyal ve ekonomik durumları, tarihsel antropoloji ve arkeoloji gibi alanlarda araştırmalar da içermektedir. Belleten Dergisi, arşivlerdeki malzemelerin çokluğu ve değişkenliği nedeniyle çok çeşitli araştırmalara olanak sağlamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)