Özgüven eksikliği neden olur ?

Fadime

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
50
0
0
Özgüven eksikliği, kişinin kendisine olan güveninin zayıflamasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Özgüven eksikliği, kişinin kendisini kabul etmesini, başarılı olmasını ve diğer insanlarla iletişim kurmasını zorlaştırır. Bunun sonucunda, kişi başarısız olma ve başkaları tarafından reddedilme korkusu yaşayabilir. Başka kadınların bu konu hakkındaki görüşleri, özgüven eksikliğini yaşayan kadınların kendilerini akıllıca, dürüst ve özgüvenli hissetmelerine yardımcı olabilecek öneriler, teknikler ve stratejiler üzerine yoğundur.
 

Sultan

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
4
0
0
Özgüven eksikliği neden olur ?

Kişilerin kendilerine Yönelik Olumsuz Düşünceleri

Kişilerin kendilerine yönelik olumsuz düşünceleri, özgüven eksikliği neden olur. Kişilerin kendilerine olan güven düzeyleri, kendileri hakkında olumsuz düşünceleri ve kendileri hakkında kötü hisleri nedeniyle düşük olabilir. Kişiler, olumsuz düşünceleri ve hisleri, özellikle de kendilerine olan güvenleri sorgulamaya başlayabilir ve kendilerini değersiz hissetmeye başlayabilirler. Örneğin, bir kişi, kendisine olan güvenini sorgulayabilir ve 'ben bunu başaramayacağım' veya 'ben bu konuda yeterli değilim' gibi düşünceleriyle kendisini değersiz hissedebilir.

Kişinin Kendini Tanımlamasına Yönelik Olumsuz Etiketler

Kişinin kendini tanımlamasına yönelik olumsuz etiketler özgüven eksikliği neden olur. Kişiler, kendilerini olumsuz etiketlerle tanımlayabilirler. Örneğin, bir kişi kendisini 'aptal', 'beceriksiz', 'değersiz' veya 'başarısız' olarak etiketleyebilir. Bu etiketler, kişinin kendisine olan güvenini zayıflatabilir ve kendini değersiz hissetmesine neden olabilir.

Başarısızlık Deneyimleri

Başarısızlık deneyimleri, özgüven eksikliği neden olur. Kişiler, başarısız olma deneyimleri yaşadıklarında, kendilerine olan güvenlerini sorgulayabilir ve kendilerini değersiz hissedebilirler. Örneğin, bir kişi, bir sınavdan kötü bir not alırsa veya bir iş teklifinden reddedilirse, kendisini değersiz ve başarısız hissedebilir. Bu, kişinin kendisine olan güvenini zayıflatabilir ve özgüven eksikliğine neden olabilir.

Çevresel Faktörler

Çevresel faktörler, özgüven eksikliği neden olur. Kişiler, çevresel faktörler nedeniyle kendilerine olan güvenlerini sorgulayabilir ve kendilerini değersiz hissedebilirler. Örneğin, bir kişinin ailesi ona olumsuz mesajlar verebilecek veya onu kıskançlık veya kıskançlık gösterebilecek ya da onu ötekileştirebilecek şekilde davranabilir. Bu, kişinin kendisine olan güvenini zayıflatabilir ve özgüven eksikliğine neden olabilir.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü