Özgüven eksikliği olan çocuğa ne yapmalı ?

Goksu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
52
0
0
Özgüven eksikliği olan çocuğa, öncelikle onu destekleyen, özgüvenini arttırabilecek ortamlar oluşturmak önemlidir. Bunun için çocuğa, başarılarının farkına varmasına yardımcı olmak, güven duymasını sağlamak, onu özel ve değerli hissettirmek ve yapabilecekleri ile ilgili cesaretlendirmelerde bulunmak gerekir. Ayrıca, çocuğun özgüven eksikliğinin nedenlerini keşfetmek ve bunlarla başa çıkmasını sağlamak da çok önemlidir. Bunun için, çocuğun arkadaşları, ebeveynleri ve okulu ile iletişim kurmak ve onlarla birlikte çözümler üretmek de faydalı olacaktır.
 

Peri

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
7
0
0
Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven eksikliği, kişinin kendisine güveni düşük olması ve başarısızlık duygusu yaşamasıdır. Özgüven eksikliği olan bir çocuğun davranışları, başarısızlıklarının farkında olmayışı ve kendine güvensizliğinin farkında olmayışı gibi çeşitli belirtileri olabilir.

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri

Özgüven eksikliğinin çocukların yaşadıkları ortamda oluşan etkenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Özgüven eksikliği olan çocukların arkadaşlarıyla ilişkileri zayıf olabildiği gibi, ailesinden veya öğretmenlerinden gelen olumsuz tepkiler de özgüven eksikliği oluşmasına neden olabilir.

Özgüven Eksikliğini Nasıl Giderilir?

Özgüven eksikliğinin giderilmesi için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Öncelikle çocukların arkadaşlarıyla ve ailenin diğer üyeleriyle ilişkilerinin geliştirilmesi özgüven eksikliğinin giderilmesinde önemli bir etkendir. Ayrıca, çocuğa güven veren ve onu destekleyen ortamın sağlanması, çocuğa kendini ifade etme fırsatı verilmesi, başarısızlıklarının kabullenilmesi ve olumlu teşviklerin verilmesi özgüven eksikliğinin giderilmesinde etkilidir.

Özgüven Eksikliği Olan Çocuğa Ne Yapılmalı?

Özgüven eksikliği olan çocuğa, öncelikle onu destekleyen, kendisini önemseyen ve onu anlayan bir ortamın sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, çocuğa kendini ifade etme fırsatı verilerek, kendine güvenini arttırmasına yardımcı olunmalıdır. Çocuğa olumlu teşvikler verilerek, başarısızlıklarının kabullenilmesi ve özgüven eksikliği olan çocuğa, başarabileceğine inandırılması özgüven eksikliğinin giderilmesinde etkilidir.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü