Sovyetler Birliği hangi devlet

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba,

Sovyetler Birliği hangi devlet olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşıyorum. Bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Sovyetler Birliği ne zaman kuruldu? Hangi ülkelerin bir parçasıydı? Sovyetler Birliği neden dağıldı? Biraz araştırma yaptım ama bu soruların cevaplarını bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Sovyetler Birliği Neden Ortaya Çıktı?

Sovyetler Birliği, 1917 Ekim Devrimi'nden sonra kurulan bir sosyalizm devletiydi. Devrim, Rusya'da bulunan Tsar Nicholas II'nin yönetiminden kurtulmanın yolları arayan ülkenin İşçi Partisi'nin liderliğindeki devrimci güçler tarafından başlatıldı. Devrim, sosyalizmin kurumsal kurallarını hayata geçirmeyi amaçlıyordu. Sosyalist sistem, özel mülkiyetin ortadan kaldırılmasını, üretimin ve ticaretin devlet kontrolüne alınmasını ve devletin ücretli emeğin kontrolünü üstlenmesini öngörüyordu. 1917 Ekim Devrimi'nden sonra, Rusya İmparatorluğu'nun yerini, Sovyetler Birliği'nin almasıyla, sosyalizm devleti kuruldu.

Sovyetler Birliği'nin Yönetim Sistemi Nasıldı?

Sovyetler Birliği'nin yönetim sistemi, devletin komünist partisinin liderliğinde oluşturulan bir üst kurul tarafından yürütülüyordu. Bu üst kurul olan Politbüro, ülkenin en üst yönetici organı olarak hizmet veriyordu. Sovyetler Birliği'nde, devletin üst kuruluşu olan Komünist Partisi, her konuda son sözü söyleyen merciydi. Komünist Parti, ülkenin politik, ekonomik ve sosyal kararlarını alıyordu ve bu kararlar ülkenin tüm kurumlarına veya bireylere uygulanıyordu.

Sovyetler Birliği'nin Sosyal ve Ekonomik Yapısı Nasıldı?

Sovyetler Birliği, komünist sistem tarafından yönetilen bir ülkeydi. Ülkede, üretim aracı olarak devlet tarafından kontrol edilen özel mülkiyet yoktu. Devlet, üretim aracı olarak özel mülkiyete dayalı sistemi ortadan kaldırıp, bireylerin ücretsiz emeğini kontrol etmeyi amaçlıyordu. Ülkede, devlet tarafından kontrol edilen tüm üretim ve ticaret, komünist parti tarafından denetleniyordu. Sovyetler Birliği'nde, ücretli emeğin kontrolü devletin elindeydi ve ülkede, devlete ait her şeyin ücretli çalışanlar tarafından üretilmesi isteniyordu.

Sovyetler Birliği Ne Zaman Sonlandı?

Sovyetler Birliği, 1991 yılında çözüldü. Küresel siyasal değişimlerden önce, Sovyetler Birliği, 15 ülkeye ayrılmıştı. 1991 yılındaki çözülme süreci, Sovyetler Birliği'nin 15 farklı devlete bölünmesine neden oldu. Bu 15 ülke, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Kırım, Letonya, Litvanya, Moldova, Türkmenistan, Özbekistan ve Ukrayna'dan oluşuyordu.

Anahtar Kelimeler: Sovyetler Birliği, 1917 Ekim Devrimi, Tsar Nicholas II, Sosyalizm, Komünist Parti, Politbüro, Komünist Sistem, Özel Mülkiyet, Üretim, Ticaret, Çözülme Süreci, 15 Ülke.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Sovyetler Birliği, 1922 yılında Rusya Devrimi sonrası Kuzey Kafkasya'da kurulmuş bir devlet forumudur. Devletin siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda çeşitli kararlar alması ve bunların uygulanması için gerekli olan stratejileri geliştirmesi için tasarlanmıştır. Sosyalist bir ekonomik sistemi kuran Sovyetler Birliği, o zamana kadar görülmemiş bir küresel güç oluşturmuştur.

Sovyetler Birliği, komünist parti lideri V.I. Lenin tarafından özgürlük ve eşitlik temelinde kurulmuştur. Birlik, Müttefiklerin Çarlık Rusya'sının yerine Sovyetler Birliğinin devlet olarak kurulmasını sağlamıştır. Böylelikle, Çarlık Rusya'sının kötü ülke yönetimini sona erdirmiştir. Birlik, ekonomik ve siyasi bir sistem oluşturmak için birçok strateji geliştirmiştir. Bunlar arasında, çalışanların ücretlerinin artırılması, ekonomik ve siyasi hakların geliştirilmesi, uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi ve ulusal güvenliğin sağlanması gibi çok sayıda politika öne sürülmüştür.

Sovyetler Birliği, 1991'de dağılmış olup, çoğu üyelerinin kendi bağımsızlıklarını kazanmış olsalar da, ülkelerin hâlâ etkisi altında kalan bu devlet forumunun etkisi günümüzde hâlâ sürmektedir. Sovyetler Birliği'nin etkisi, üye ülkelerin siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda kalıcı olmuştur.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü