Sovyetler Birliği kaç devlete ayrıldı

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Sovyetler Birliği'nin kaç devlete ayrıldığını öğrenmek istiyorum. Sosyal medya, arkadaşlar veya internette birçok kaynak aradım ama bilmiyorum. Bilgi edinmek için size danışmak istedim.

Sovyetler Birliği 1991'de çökmeye başladı ve 1991-1992 yılları arasında dağıldı. Sonunda, bu birleşme, 15 yeni ülkeye ayrıldı: Rusya Federasyonu, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Moldova ve Azerbaycan.

Bu ülkelerin her biri kendi kültürlerini ve hükümetlerini geliştirdi. Bunların her biri bağımsız ve özerk bir devlettir. Ancak, bu ülkeler arasındaki ilişkiler bazen karmaşık olabilir. Bütün bu ülkeler arasındaki ilişkileri incelemek ve Sovyetler Birliği'nin kaç devlete ayrıldığını tam olarak öğrenmek için size yardımcı olmanızı rica ediyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,927
1,159
112
Sovyetler Birliği Kaç Devlete Ayrıldı?

Sovyetler Birliği 1991'de dağıldı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte, birçok küçük devlet yaratıldı. Sovyetler Birliği'ndeki topraklar 15 ayrı devlete bölündü. Bunlar, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Moldova ve Rusya'dır.

Sovyetler Birliği dağılma nedenleri

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının çeşitli nedenleri vardı. Bunlar arasında, sovyetler arası çekişme ve ülkelerin kendi kimliklerini aramalarının yanı sıra, ekonomik, sosyal ve politik faktörler de vardı. Sovyetler Birliği'nin kendine özgü ekonomik sistemi, üyelerin kendi ekonomik yollarını aramalarına izin vermedi. Sovyetler Birliği'nin bu politikaları, ülkelerin çoğu zaman çatışmalara girmesine neden oldu. Ayrıca, üyeler arasındaki farklı kültürler, etnik gruplar ve diller ayrıca dağılmaya neden oldu.

Sovyetler Birliği'ndeki etnik grupların kültürü

Sovyetler Birliği'ndeki etnik grupların kültürleri çok farklıydı. Örneğin, Rusya'da Slavyan kültürü hakimdi, ancak Gürcistan'da Ortodoks Hristiyan kültürü hakimdi. Ukrayna'da ise, Müslüman ve Hristiyan kültürler bulunuyordu. Ayrıca, Azerbaycan'da Müslüman kültürü, Ermenistan'da Hristiyan kültürü ve Kazakistan'da Müslüman ve Hristiyan kültürleri bulunuyordu.

Sovyetler Birliği'ndeki çatışmaların sonuçları

Sovyetler Birliği'ndeki çatışmaların sonuçları oldukça ciddiydi. Birçok ülke kendi bağımsızlıklarını ilan etti ve kendi kültürel ve politik değerlerini aramaya başladı. Sonuç olarak, bu ülkeler kendi kimliklerini bulmayı başardı ve bağımsız devletler olarak kendi yollarını aramaya başladılar. Ayrıca, bu ülkeler arasında sovyetler arasında çekişmeler de ortaya çıktı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)