Sovyetler Birliği kaç ülkeye ayrıldı

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba herkese! Sovyetler Birliği'nin kaç ülkeye ayrıldığını öğrenmek istiyorum. Sovyetler Birliği'nin 1991'de çöküşünden bu yana, bu ülkelerin neler olduğunu ve onların ayrılmasının nedenlerini çok merak ediyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ne kadar çok bilgi edinirsem o kadar iyi. Lütfen acilen cevap verin.

• Wow
Reactions: KumRessamı

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,918
1,159
112
Sovyetler Birliği kaç ülkeye ayrıldı?

Sovyetler Birliği, 1991'de toplam 15 ülkeye ayrıldı. Sovyetler Birliği, 1917'de Çarlık Rusya'sının çökmesiyle oluşan ve 1990 sonrasında çözülmeye başlayan bir siyasi birlikti. Sovyetler Birliği, 1991'de Boris Yeltsin tarafından tanınan 15 bağımsız devlete ayrıldı.

Sovyetler Birliği’nin Kuruluşu ve Toprakları

Sovyetler Birliği, 22 Kasım 1917'de Petrograd'da Bolşevikler tarafından kuruldu. Sovyetler Birliği, 1917'den 1991'e kadar mevcut olan bir siyasi birlikti. Sovyetler Birliği'nin toprakları, Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Kafkasya'dan oluşuyordu.

Sovyetler Birliği’nin Çözülmesi ve 15 Bağımsız Devletin Oluşması

Sovyetler Birliği’nin çözülmesi, 1990'da başladı. Sovyetler Birliği, İsrail, Kırgızistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Ukrayna, Özbekistan, Beyaz Rusya, Moldova, Kazakistan ve Türkmenistan'dan oluşan 15 bağımsız devlete ayrıldı.

Sonuç

Sovyetler Birliği, 15 bağımsız devlete ayrılmasıyla 1991'de çözüldü. Bu 15 devlet, Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Kafkasya'dan oluşuyordu.

• Love
Reactions: Nihan

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)