Sovyetler Birliği kaç yılında kuruldu

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba arkadaşlar,
Sovyetler Birliği'nin ne zaman kurulduğu hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda size danışmak istiyorum. İnternet aracılığıyla araştırma yaptım ama net bir sonuca varamadım. Sovyetler Birliği'nin ne zaman kurulduğunu öğrenmek için kiminde bilgi var? Varsa, lütfen bana yardımcı olun.

Sovyetler Birliği 1917 yılında Petrograd şehrindeki Bolşevik Devrimi'yle kuruldu. İlk başta Rusya Devleti, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Azerbaycan arasında bir anlaşma olarak kuruldu. 1921 yılında, ülkeler arasında kurulan devletler arasında Türkistan Cumhuriyeti eklendi. 1923'te, Gürcistan, Ukrayna ve Azerbaycan'ın Sovyetler Birliği'nin parçası olmasıyla, Sovyetler Birliği tam olarak kuruldu.

O günden bu yana, Sovyetler Birliği birçok ülkeyle karşılaştı. 1990'larda, ülkenin çözülmesiyle, bağımsız devletler oluştu. Bugün, Sovyetler Birliği'nin kalıntılarının çoğu Rusya Federasyonu'na aittir.

Bu konuda daha fazla bilgiyi öğrenmek istiyorum. Sizlerin bana yardımcı olacağını ümit ediyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, bu konuda istediğiniz her şeyi paylaşın. Şimdiden teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,902
1,315
112
Sovyetler Birliği'nin Kuruluşu

Sovyetler Birliği, 1917 yılında Rusya'daki devrimden sonra kurulmuş olan devletler birliğidir. Sovyetler Birliği, birçok etnik grubu ve devleti bir araya getiren, tarihin en büyük devletler birliği olmuştur. İlk başta sadece beş devlet tarafından kurulmuş olan Sovyetler Birliği, sonrasında diğer devletlerin üye olmasıyla büyüyerek 15 devlete ulaşmıştır.

Sovyetler Birliği'nin Kökenleri

Sovyetler Birliği'nin kuruluşu, Rus İmparatorluğu'nun çöküşüne bağlı olarak devrimci lider Vladimir Lenin'in liderliğinde gerçekleşti. Lenin, devrimi kazandıktan sonra, Rusya'daki devrimci güçleri bir araya getirerek, Sovyetler Birliği'nin ilk temellerini atmıştır. Lenin, hükümetin kontrolünü almış ve bolşeviklerin iktidarını kurmuştur.

Sovyetler Birliği'nin Yapısı

Sovyetler Birliği, ülkelerinin ekonomik ve siyasi birliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Sovyetler Birliği, komünist bir devlet yapısına sahipti ve hükümeti, bir merkezi hükümet olan Sovyetler Birliği Hükümeti'ni kontrol eden Komünist Parti tarafından yönetilmekteydi. Sovyetler Birliği, üye devletlerinin ekonomik ve siyasi özgürlüklerini kısıtladı ve baskıcı bir rejime sahipti.

Sovyetler Birliği'nin Çöküşü

Sovyetler Birliği, 1989'da başlayan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle çökmüş ve 1991'de çöküşünü tamamlamıştır. Sovyetler Birliği'nin çöküşü, üye devletlerin birbirinden ayrılmasıyla sonuçlandı ve üye devletlerin hepsi bağımsızlıklarını ilan etmiştir. Bu bağımsızlıkların ardından kalan yapı, Rusya Federasyonu olarak kalmıştır.

Sovyetler Birliği, 1917 yılında kurulmuştur ve 1991 yılında çökmüştür. Sovyetler Birliği, devrimden sonra kurulmuş olan, 15 üye devleti olan ve komünist bir devlet yapısına sahip olan tarihin en büyük devletler birliği olmuştur. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra üye devletlerinin bağımsızlıklarını ilan etmesiyle sonuçlanmıştır ve kalan yapı Rusya Federasyonu olarak kalmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)