Ciğer köftesi nasıl yapılır

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba herkese! İlk kez ciğer köftesi yapmaya çalışıyorum ve bu konuda destek almak istiyorum. Malzemelerin nasıl kullanılacağını, ciğer köftesinin nasıl hazırlanacağını ve pişirme süresini öğrenmek istiyorum. İçerisine ne kadar zeytinyağı koymam gerektiğini, malzemelerin hangi oranda kullanılacağını ve ciğer köftesinin ne kadar pişirileceğini öğrenmek istiyorum. Öğrendiğim bilgileri takip ederek ciğer köftesi yapmaya çalışacağım. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ciğer Köftesi Nasıl Yapılır?

Ciğer köftesi, Türk mutfağının en popüler yemeklerinden biridir. Et severlerin vazgeçilmezi olan bu lezzetli yemek, kolayca hazırlanabilir ve çoğu zaman ev ortamında yapılabilir. Ciğer köftesinin yapılışı hakkında öncelikli olarak gerekli malzemelerin hazırlanması gerekiyor.

Gerekli Malzemeler:

* 1 kilogram ciğer
* 1 adet orta boy soğan
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 2 çorba kaşığı kıyma
* Tuz
* Karabiber
* Pul biber
* 1 yemek kaşığı salça
* 2 yemek kaşığı un

Ciğer Köftesinin Hazırlanışı

1. Öncelikle ciğer, küp şeklinde doğranmalıdır. Soğan da küp şeklinde doğranır.

2. Ciğer, bir tencerede sıvı yağ ile kavrulur. Ciğerler kızarıncaya kadar kavrulur.

3. Kıyma, tencereye eklenir. Kıyma, ciğerle beraber kavrulduktan sonra tuz, karabiber, pul biber ve salça eklenir.

4. Köfte kıvamına gelene kadar karıştırılır. Un ve soğan, köftenin içine eklenir.

5. Köfteler, istediğiniz şekilde şekillendirilir.

6. Köfteler, yağlı bir tavaya atılır ve üzerleri kızarana kadar kızartılır.

7. Ciğer köfteleri, servis tabağına alınır ve sıcak olarak servis edilir.

Sonuç

Ciğer köftesi, Türk mutfağının en popüler yemeklerinden biridir. Kolayca hazırlanabilen ve lezzetli bir yemek olan ciğer köftesi, ev ortamında kolayca yapılabilir. Gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra, önceden belirtilen adımlar izlenerek köfteler pişirilir ve servis edilir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Ciğer köftesi, lezzetli ve taze malzemelerden elde edilen, Türk mutfağının en meşhur lezzetlerinden biridir. Bu köftelerin yapımı oldukça basittir. Öncelikle, ciğerleri temizleyin, doğrayın ve küçük küpler halinde doğrayın. Ardından, kıyma dövme makinesinde dövün veya elinizle küçük parçalara ayırın. Köfteler için bir kabın içerisine yufka, taze soğan, kıyma, karabiber, tuz ve un ekleyerek karıştırın. Ciğer küplerini de aralara dökün ve karıştırın. Köfteleri şekil vermek için kabın içinde karışımı iyice yoğurun. Daha sonra, köfteleri, yağlı bir tepsiye dizin ve 180 derecede pişirin. Piştiğinde, renkleri kızarmış olmalıdır. Köftelerin üzerine canlıbahar veya marul ekleyerek servis edebilirsiniz. Ciğer köftesi, çocukların ve yetişkinlerin her yaşta sevdiği, özellikle de Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olmuştur.