Çok bilmiş nasıl yazılır TDK

learnedkiller

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,281
115
2
Merhaba,

TDK'de 'çok bilmiş' kelimesini nasıl yazacağımı bilmiyorum ve yardıma ihtiyacım var. Bu kelimeyi yazmak için ne yapmam gerekiyor? İngilizce'deki "well-versed" kelimesinin Türkçe karşılığı ne olabilir? Lütfen bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşın ve önerilerinizi paylaşın.

İngilizce'de "well-versed" kelimesi "çok bilmiş" anlamına gelir. Ancak, TDK'de bu kelimeyi nasıl yazacağımı bilmiyorum. İngilizce'deki "well-versed" kelimesinin Türkçe karşılığını bulmak için ne yapmam gerekiyor? Bu kelimeyi nasıl yazmalıyım?

TDK'de "çok bilmiş" kelimesini nasıl yazacağımı öğrenmek için herhangi bir kaynak tavsiye edebilir misiniz? Lütfen bu konu hakkında yorumlarınızı, önerilerinizi ve görüşlerinizi paylaşın.

Teşekkürler.
 

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Çok Bilmiş Nasıl Yazılır TDK:

Çok bilmiş, TDK sözlüklerinde bilinen bir sözcük türüdür. Çok bilmiş, bir sözcüğün birden fazla anlamını içeren bir sözcüktür. TDK (Türk Dil Kurumu) sözlükleri, çok bilmiş sözcüklerin anlamlarının tümünü içerir. Bu anlamlar, çok bilmiş sözcüklerin varsayılan anlamı ile ayırt edilebilir.

Çok Bilmişlerin TDK Sözlüklerinde Tanımlanması:

TDK sözlüklerinde, çok bilmiş sözcüklerin anlamları ayırt edici bir şekilde tanımlanır. Çok bilmiş sözcüklerin anlamları, genellikle parantez içinde özel olarak belirtilir. Aynı sözcük, birden fazla anlam içerebilir, bu durumda sözcük, parantez içinde açıklandığı gibi yazılır.

Çok Bilmişin TDK Sözlüklerinde Nasıl Yazılacağı:

Çok bilmiş sözcüklere, TDK sözlüklerinde belirtilen anlamları parantez içinde yazılır. Örneğin, TDK sözlüklerinde “açmak (2)” olarak belirtilen bir sözcük, “açmak (2. açıklamayı göstermek; 3. yayınlamak)” şeklinde yazılır.

Çok Bilmişlerin Genel Kullanımı:

Çok bilmiş sözcükler, özellikle yazılı metinlerde sıkça kullanılır. Çok bilmiş sözcüklerin anlamları, parantez içinde özel olarak belirtilir. Aynı sözcük, birden fazla anlam içerebilir, bu durumda sözcük, parantez içinde açıklandığı gibi yazılır.

Sonuç:

Çok bilmiş, TDK sözlüklerinde bilinen bir sözcük türüdür. Çok bilmiş sözcükler, özellikle yazılı metinlerde sıkça kullanılır. TDK sözlüklerinde, çok bilmiş sözcüklerin anlamları ayırt edici bir şekilde tanımlanır. Çok bilmiş sözcüklere, TDK sözlüklerinde belirtilen anlamları parantez içinde yazılır.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü