Çok yönlü nasıl yazılır TDK

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba herkese,

Çok yönlü nasıl yazılır TDK? sorusunu sormak istiyorum. Türk Dil Kurumu (TDK)'nın çok yönlü yazım kurallarını kullanarak ne tür bir metin yazmam gerektiğini anlamakta zorlanıyorum. Hangi kelimelerin çok yönlü yazımla kullanılacağını ve çok yönlü yazımın nasıl uygulanacağını öğrenmek istiyorum. Lütfen yardım edin.

Teşekkür ederim.

RenkliTablo

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
0
0
Çok Yönlü Nasıl Yazılır TDK

TDK (Türk Dil Kurumu), Türkçe sözcüklerin doğru şekilde yazımını ve telaffuzunu sağlamak için kullanılan bir referans kaynağıdır. TDK'nın web sitesinde çok yönlü yazım, sözcüklerin iki veya daha fazla yazımına verilen genel isimdir. Çok yönlü yazım, bir kelimeyi yazmak için birden fazla biçimin kullanılmasını ifade eder. Çok yönlü yazım, bir sözcüğün kullanımının zamana, konuya veya yere göre değiştiği durumlarda ortaya çıkar.

Anahtar Kelimeler: Çok Yönlü, Yazım, TDK, Sözcük, Referans Kaynağı.

Çok yönlü yazım, çoğu durumda Türk Dil Kurumu Kısaltmalar Sözlüğü'nden (Kısaltmalar Sözlüğü) alınan yazım formlarını içerir. Kısaltmalar Sözlüğü, yazım kurallarının karışıklığını en aza indirmek için kullanılır. Ayrıca, her sözcüğe ilişkin birkaç çok yönlü yazım biçimi vardır.

Bir sözcük için birkaç çok yönlü yazım biçimi varsa, ne zaman hangi biçimin kullanılacağına dair bir kurala uymak gerekir. Örneğin, "adalet" kelimesi için "adalet/adalet/adalet/adalet" formu, "adres" kelimesi için ise "adres/adres/adres" formu kullanılır.

TDK, çok yönlü yazım konusunda önerileri bulunan birkaç kitap ve kılavuz yayınlamıştır. Bu kitaplar, TDK üyelerinin doğru yazım kurallarına uygun olarak sözcükleri yazmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Bir sözcüğün çok yönlü yazım biçimini anlamak için, TDK üyelerine bu kitapları ve kılavuzları kullanmaları tavsiye edilir.

TDK tarafından yayınlanan kitaplar ve kılavuzlar, Türkçe sözcükleri doğru biçimde yazmanın yanı sıra, yazılan sözcüklerin telaffuz edilmesini de sağlamaktadır. Bir sözcüğün çok yönlü yazım biçimini doğru bir şekilde telaffuz etmek için, TDK tarafından yayınlanan sözlüklerin ve kılavuzların kullanılması tavsiye edilir.

Çok yönlü yazım, Türkçe sözcüklerin doğru biçimde yazılmasını sağlayan bir kurallar kümesidir. TDK tarafından yayınlanan kitaplar ve kılavuzlar, Türkçe sözcüklerin doğru biçimde yazılmasını ve telaffuz edilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Ayrıca, TDK web sitesinde çok yönlü yazım hakkında daha fazla bilgi bulunabilir.