Sulu kaçamak nasıl yapılır

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba, sulu kaçamak nasıl yapılır? hakkında bilgi almak istiyorum. Geçtiğimiz hafta, arkadaşlarımla bir etkinliğe katıldım ve orada sulu kaçamak yapmayı öğrendim. Ancak, öğrendiğim teknikleri tam olarak anlayamadım ve gerçekten bu tarz bir etkinliğe katılmak istiyorum. O yüzden herhangi bir tecrübeli kişiden sulu kaçamak yapma yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorum. Eğer bu tür bir etkinliğe katılmak istiyorsanız, ne yapmanız gerektiğini ve nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenmek istiyorum. Ayrıca, sulu kaçamak nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenmek istiyorum. Lütfen, bu konuda bana yardımcı olup, sulu kaçamak yapma hakkındaki tecrübelerinizi ve ipuçlarınızı paylaşın. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Sulu Kaçamak Nasıl Yapılır?

Lezzetli ve hafif bir yemek olan sulu kaçamak, çoğu Türk ailesinin en sevilen yemeklerinden biridir. Özellikle çorbanın içine eklenen haşlanmış patates, soğan, taze baharatlar ve tereyağı ile oldukça lezzetli bir tat oluşturmaktadır. Sulu kaçamak, evlerde çoğu zaman öncelikli olarak hafta sonlarında pişirilen ve misafirlerin de memnuniyetle tüketebileceği bir yemektir. Bu makalede, sulu kaçamak nasıl yapılır konusunda adım adım reçeteye yer verilmektedir.

Malzemeler

Sulu kaçamak için şu malzemeler gerekmektedir;
- Kıyma: 500 gr
- Patates: 2 adet
- Soğan: 2 adet
- Tereyağı: 4 yemek kaşığı
- Tuz: 1 çay kaşığı
- Karabiber: 1 çay kaşığı
- Kırmızı pul biber: 1 çay kaşığı
- Domates salçası: 4 yemek kaşığı
- Yeşil biber: 2 adet
- Sarımsak: 2 diş
- Taze nane: 1 çay kaşığı
- Taze kekik: 1 çay kaşığı
- Kırmızı toz biber: 1 çay kaşığı
- Tuzlu su: 4 su bardağı

Hazırlık Aşaması

Patatesleri soyup küp şeklinde doğrayın. Soğanları ince kıyın ve tereyağında soteleyin. Kıymayı dövme kaba alın ve tuzu, karabiberi, kırmızı pul biberi, domates salçasını, yeşil biberi ve sarımsakları ekleyin. Kıymayı yoğurarak karıştırın.

Pişirme Aşaması

Tereyağının üzerine kıymalı harcı koyun ve kısık ateşte kavurmaya başlayın. Kıymalar kavrulup kızarmaya başladığında, patatesleri de ekleyin. Patatesler hafifçe pembeleştiğinde, tuzlu suyu ekleyin. Ocağın altını kapatıp tencerenin kapağını kapatın ve üzerine taze naneyi, taze kekiği ve kırmızı toz biberi ekleyin. Kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kadar pişirin.

Sulu Kaçamak Servisi

Sulu kaçamak servis yapmadan önce, tencerenin içindeki kıymaların ve patateslerin iyice yumuşadığını kontrol edin. Servis yapmak için tencereyi tabağın üzerine koyun ve sulu kaçamakları tabaklara paylaştırın. Sulu kaçamakların üzerine tereyağından birkaç parça ekleyin. Sulu kaçamaklar lezzetli ve sağlıklı bir yemek olarak, sofraların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.